پرسش های متداول

بارکد چیست؟

به بیان ساده عبارت است از انتقال الکترونیکی داده از طریق امواج نوری. بارکد در نوع یک‌بعدی، مجموعه‌ای از خطوط میله‌ای موازی با عرض‌های گوناگون (پهن و نازک) است که اندازه هر خط معنا و مفهوم خاصی برای دستگاه بارکدخوان دارد. ویکی‌پدیا نوشته است، بارکد که در فارسی به آن خط نماد، رمز میله، کد میله‌ای و رمزینه نیز می‌گویند، نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح است که اطلاعات آن را می‌توان توسط ماشین بازخوانی کرد. بارکدهای اولیه اطلاعات را در قالب عرض و فاصله خطوط موازی چاپ شده ذخیره می‌کردند و به‌صورت یک دسته از خطوط مستقیم موازی دیده می‌شدند اما امروزه بارکدها ممکن است – بسته به نوع – به شکل دوبعدی، یک دسته نقطه، یک دسته دایره هم‌مرکز و یا به‌صورت مخفی شده در تصاویر نیز ظاهر شوند. بارکدها توسط یک پویشگر نوری که دستگاه بارکدخوان نامیده می‌شود بازخوانی می‌شوند و اگر در تصاویر مخفی شده باشند توسط نرم‌افزار خاصی از آن بیرون کشیده می‌شوند. بارکدها به‌صورت گسترده‌ای در پیاده‌سازی سیستم‌های جمع‌آوری خودکار اطلاعات شناسه‌ها که سرعت و دقت ورود اطلاعات را بالا می‌برند کاربرد دارند.
در حالی که پیش‌ازاین قواعد رمزگذاری بارکدها فقط اجازه نمایش اعداد را می‌داد به کمک نشانه‌گذاری‌های جدید می‌توان از مجموعه حروف بزرگ الفبای انگلیسی تا مجموعه کامل نویسه‌های ASCII و حتی بیشتر از آن را در یک بارکد گنجاند. نیاز به گنجاندن داده‌های بیشتر با توجه به محدودیت اندازه بارکدهای اولیه به ظهور رمزهای ماتریسی (نوعی بارکد دوبعدی) انجامید که برخلاف بارکدهای اولیه به‌جای آن که از دسته‌ای از میله‌های متساوی تشکیل شده باشد جدولی متشکل از سلول‌های مربع شکل است. بارکد پشته‌ای سازشی بین بارکد دوبعدی و بارکد میله‌ای است که نشانه‌گذاری‌های قدیم بارکدهای میله‌ای را گرفته و در قالبی که اجازه وجود چند ردیف از بارکدهای میله‌ای را می‌دهد می‌گنجاند.

چرا باید از بارکد استفاده کنیم؟

از اهداف استفاده از بارکد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
مصون بودن از خطاپذیری به علت کاهش دخالت نیروی انسانی در ورود دستی اطلاعات
دسته‌بندی دقیق اطلاعات بر اساس مشخصه‌های مختلف
سرعت بالا در جمع‌آوری داده‌ها به همراه صحت صددرصدی
دسترسی آسان به اطلاعات واقعی و حقیقی (در جریان روند مدیریت)

تفاوت ریبون‌های وکس، وکس رزین و رزین در چیست؟

وکس: این نوع ریبون برای لیبل‌های کاغذی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیبل‌های چاپ شده توسط وکس نسبت به اصطکاک، رطوبت زیاد و مواد شیمیایی مانند روغن مقاومت بسیار پایینی داشته و نوشته‌های چاپ شده ممکن است از بین برود و کمترین قیمت را در مقایسه با سایر ریبون‌ها دارد.
وکس رزین: این ریبون رفتار بینابینی دارد و تقریباً جنس آن رفتاری از دو ریبون وکس و رزین را دارد. عموماً بر روی لیبل‌های کاغذی مورد استفاده قرار میگیرد و مقاومت آن نسبت به وکس بالاتر و نسبت به رزین پایین‌تر می‌باشد. قیمت آن نیز همانند جنس آن از وکس گران‌تر و از رزین ارزان‌تر است.
رزین: این جنس از ریبون دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و عموماً بر روی لیبل‌هایی با جنس مشابه پلاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد مانند. لیبل‌های پی‌وی‌سی، خردشونده، شبرنگ و… . با این حال استفاده از آن بر روی برچسب‌های کاغذی آن‌چنان مرسوم نبوده و در مقایسه با دیگر ریبون‌ها نیاز به حرارت بیشتری جهت انجام عملیات چاپ دارد و قیمت آن بسیار گران‌تر از جنس وکس می‌باشد. در مواردی که جنس رزین بسیار مرغوب باشد نوشته‌های چاپ شده ممکن است با الکل یا سایر حلال‌های صنعتی پاک نشود.

چه نوع ریبونی برای ما مناسب است؟

نسبت به توضیحاتی که درباره ریبون‌ها داده شده و بروشورهای که روی سایت می‌توانید مشاهده کنید، شما ابتدا می بایست لیبل خود را انتخاب کرده و سپس نسبت به بررسی نیاز خود جهت چاپ روی لیبل اقدام کنید و پس از آن ریبون موردنظر خود را انتخاب کنید. جهت این امر شما می‌توانید از مشاوران ما کمک بگیرید.

آیا ریبون ها دارای متراژ های متفاوتی هستند؟

بله، ریبون ها در رول های 75متری، 300 متری، و 450 متری در بازار موجود هستند که بسته به نوع دستگاه شما، قابل انتخاب هستند.

آیا کیفیت ریبون قابل تشخیص است؟

بله، به صورت تقریبی با صرف نظر از تست چاپ، ریبون های وکس شفافیت بیشتری نسبت به ریبون های وکس رزین و رزین دارند و ریبون های رزین پر رنگ تر هستند.

تفاوت حرارات در ریبون ها چه تاثیری دارد؟

پرینترهای چاپ لیبل با اعمال گرما و حرارت روی یک ریبون ساخته شده از وکس (Wax) یا جوهر مبتنی بر رزین (Resin)، کار خود را انجام می‎دهند. گرمای اعمال شده توسط هد پرینتر حرارتی، وکس یا رزین موجود در ریبون را ذوب نموده و بر روی سطح کاغذ یا برچسب قرار می‌دهد و به‌این‌ترتیب تصویر چاپ شده شما را ایجاد می‎کند. به طور مثال اگر حرارتی که ما به ریبون رزین می‌دهیم به ریبون وکس بدهیم حد دستگاه ریبون را آب کرده و پاره می‌شود.

چه نوع برچسبی برای ما مناسب است؟

انتخاب لیبل بستگی به نیاز شما و کاربرد آن دارد. به طور مثال برای لوازم و اموال خود در سازمان نیاز به لیبل خرد شونده دارید. زیرا در این نوع لیبل بعد از چاپ، نوشته ها و طرح از روی لیبل به راحتی پاک نمی‌شوند و همچنین به‌راحتی نمی نوان لیبل را از روی سطح موردنظر جدا کرد.

در هنگام سفارش لیبل به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

در هنگام سفارش لیبل، باید به کاربرد، شرایط محیطی، عرض و طول لیبل و تعداد ردیف آن توجه شود.

چه نوع پرینتری برای ما مناسب است؟

در هنگام انتخاب پرینتر برچسب، ابتدا می‌بایست به تعداد نیاز خود در روز و نوع برچسبی که استفاده می‌شود دقت شود و پس از آن می‌توان لیبل پرینتر خود انتخاب کنید. لطفاً توجه شود که در انتخاب لیبل پرینتر سرعت کار شما و نوع لیبل شما بسیار مهم می‌باشد.

تفاوت پرینترها برای چه استفاده‌های است؟

در حال حاضر با متنوع بودن انواع لیبل پرینتر در بازار، عمده تفاوت لیبل پرینترها در سرعت، حرارت و میزان کیفت چاپ لیبل می‌باشد که در انواع پرینترها این خصوصیات متفاوت است.

تفاوت‌های لیبل پرینتر صنعتی و رومیزی در چیست؟

تفاوت آن‌ها در سرعت، حرارت، کیفیت چاپ، اندازه دستگاه می‌باشد.

تأثیر سرعت و حرارت لیبل پرینتر برای چیست؟

برای مثال، در برخی از سازمان‌ها و با توجه به فرایندهای آن‌ها، سرعت چاپ بالا بسیار پراهمیت است و آن ها ملزم به استفاده از دستگاه‌های صنعتی با سرعت چاپ تا 224m/s هستند. همچنین حرارت بعضی از دستگاه‌های رومیزی 15/20 می‌باشد و این حرارت ممکن است برای ریبون‌های رزین مطلوب نباشد.

با چه نرم‌افزارهایی می‌توانیم به‌راحتی لیبل خود را طراحی کنیم؟

نرم‌افزار بارتندر و نایس لیبل نرم‌افزارهای مناسب و کاربردی برای طراحی هستند. شما می توانید جهت نصب و راه اندازی نسخه های متفاوت این نرم افزار ها، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تفاوت لیبل کاغذی و پی‌وی‌سی و خرد شونده در چیست؟

با توجه به گستردگی تفاوت‌ها بسته به کاربرد و محیط‌های مختلف، لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.

حساب کاربری
لطفا جهت ثبت نام در سایت، فرم زیر را پر کنید.
رمز عبور شما بصورت خودکار ایجاد شده و به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.
حساب کاربری
لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.